logo
  • چه جمعه هاكه يك به يك غروب شد نيامدي

    چه بغضها كه در گلو رسوب شد نيامدي

    براي ما كه خسته ايم ودل شكسته ايم، نه / ولي براي عده اي چه خوب شد ، نيامدي/ تمام طول هفته را به انتظار جمعه ام / دوباره صبح، ظهر، نه / غروب شد ، نيامدي.

  • السلام عليك ياأباعبدالله

    وعلي الارواح التي حلت بفنائك عليكم مني جميعا

    سلام الله أبدا مابقيت وبقي الليل والنهار ولاجعله الله آخر العهد مني لزيارتكم

۰
سید پیام
۱۰آبان

 

اسید-پاشی

دو هفته‌ای است که از ۴ مورد مشکوک اسیدپاشی سریالی به روی هموطنان اصفهانی می گذرد، نهادها و دستگاه های قضایی و امنیتی کشور بر دستگیری و مجازات عاملان این جنایت تاکید دارند، و شخص رئیس جمهور هم قول داده با عاملان این جنایت برخورد شدید شود.

به گزارش گلستان ۲۴ : هیچ شک و تردیدی در غیرانسانی بودن و جنایت آمیز بودن این پدیده شوم وجود ندارد و همگان آن را محکوم می کنند، اما آنچه که در این روزها شاهد آنیم سوءاستفاده دشمنان خارجی نظام جمهوری اسلامی و اذناب و دنباله های داخلی آنها از این ماجرا است.
پس از انتشار خبر اسیدپاشی در اصفهان، بوق های تبلیغاتی بیگانه به صدا در آمدند، رسانه های معاند و تحلیلگران آنها دایه مهربانتر از مادر شدند و از جفایی که در حق بانوان ایران می شود دم زدند و “قلمفرسایی” کردند.
در همان ابتدا گروهی از رسانه ها مانند بی‌بی‌سی و صدای امریکا و خبرگزاری فرانسه با هدفی خاص یک قشر معین( یعنی زنان بد حجاب) را قربانی اسیدپاشی معرفی کردند و تلاش کردند مسئولیت این اقدام غیرانسانی را متوجه گروه های مذهبی کنند و در راستای مبارزه با بی حجابی نشان دهند.
حتی “سامانتا پاور” نماینده امریکا در سازمان ملل هم وارد گود شد و با ژستی انسان‌دوستانه که فتنه گری در آن موج می‌زد در محکومیت اسیدپاشی پیامی منتشر کرد. وی در این پیام نوشته است: “ایالات متحده حملات غیرانسانی اسیدی را که بنا بر گزارش‌ها به دلیل عدم داشتن حجاب علیه زنان در ایران صورت گرفته، به شدت محکوم می‌کند. از دولت می‌خواهیم عاملان را شناسایی و تحت تعقیب قرار دهد”. اما وجود یک بانوی محجبه از خانواده معظم شهدا در بین قربانیان اسیدپاشی نقشه آنها را نقش بر آب کرد.
“بوق‌های تبلیغاتی” که تیرشان به سنگ خورده بود این بار کوشیدند تا فضای ایران بخصوص شهر اصفهان را ملتهب و پر از وحشت نشان دهند که در آن کسی جرات حضور در خیابان را ندارند و متاسفانه در این میان کاربران شبکه های اجتماعی نیز آب به آسیاب دشمنان این مرز و بوم ریختند.
روزنامه‌ها و نشریات بیگانه از عربی گرفته تا غربی هریک سعی کردند از دید خود به ماجرا نگاه کنند و آن را تفسیر نمایند. روزنامه و نشریه هایی مانند گاردین، الجزیره، العربیه، نیویورک تایمز، تایم و دیلی میل … به پوشش جانبدارانه اسیدپاشی در ایران پرداختند، به عنوان نمونه العربیه مقاله ای با عنوان” هفته سیاه برای ایران”(!) منتشر کرد و در آن با گره زدن اعدام اراذل و اوباش و قاتلان با ماجرای اخیر اسید پاشی سعی کرد ایران را از منظر عدم رعایت حقوق بشر به چالش بکشد.
الجزیره نیز تیتر “پیامی برای روحانی” را برای گزارش اسیدپاشی خود برگزید و سعی کرد مخالفان دکتر روحانی را عامل اسید پاشی معرفی کند.
“دیلی بیست” هم با شیطنت خاصی  تیتر زد: “اسید پاشی روی زنان رعب و وحشت را در ایران  گسترد”(!). این در حالی است که منشاء پیدایش این پدیده ضداجتماعی خود اروپا و آمریکا بوده است و بنابر اعلام آمارهای غربی پدیده شوم اسید پاشی یا آنطور که غربی‌ها می گویند “حمله با اسید” پدیده ای جهانی است که متاسفانه در تمامی قاره ها اتفاق می افتد و مختص قاره یا کشور خاصی نیست.
این پدیده در کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان از جمله امریکا، انگلیس، کانادا و بلژیک و استرالیا رایج است و همین موضوع منظوردار بودن رسانه های غربی از بهره برداری سیاسی و ضد ایرانی از اسیدپاشی در ایران ثابت می کند. درواقع دوربین های رسانه‌های بیگانه روی ایران زوم شده تا از این ماجرای غیرانسانی اجتماعی بهره برداری‌های سیاسی کنند.
وقتی برای جستجو در مورد “اسید پاشی” به سراغ ویکی پدیا می روید در بخش انگلیسی اطلاعات زیادی در این خصوص می توان پیدا کرد اما وقتی به بخش فارسی آن مراجعه می کنید و انتظار دارید ترجمه اطلاعاتی که به انگلیسی داده شده را ببینید در کمال ناباوری می بینید که فقط در مورد اسیدپاشی در ایران(!) به شما اطلاعات می دهد و حتی فقط به معرفی قربانیان ایرانی این حادثه وحشتناک می پردازد.
قضاوت در مورد غرض دست اندرکاران ویکی پدیا را به خود خوانندگان واگذار می‌کنیم. اکنون نگاهی داریم به آمارهای موجود از اسید پاشی در جهان.
*** تاریخچه:
در قرن ١٨ میلادى اسید سولفوریک، که در طول تاریخ با نام ویتریول شناخته شده، براى نخستین بار در ابعاد صنعتى در دهه ١٧۴٠ میلادى و در انگلستان تولید شد، و به محض اینکه دسترسى به آن آسان شد، در اروپا و آمریکا براى مقاصد خشونت آمیز از مورد استفاده قرار گرفت. در دهه ١٨٣٠ میلادى، یک روزنامه چاپ گلاسگو اسکاتلند در یکى از شماره هاى خود نوشت که اسیدپاشى به امرى رایج در بخش هایى از کشور تبدیل شده، لکه ننگى براى شخصیت ملى مردم اسکاتلند به شمار مى رود.
افزون بر استفاده از این سلاح در نزاع هاى کارى، اسید سولفوریک در اختلافات خانوادگى نیز به سلاحى شیطانى مبدل شده بود. براى مثال، در سال ١٨۶۵، نیویورک تایمز گزارش داد که مردى حسود پس از چند بار تهدید صورت همسر خود را با اسید سوزانده است. در مواردى دیگر در سده ١٩ و ٢٠ میلادى، برخی زنان بر صورت مردان اسید پاشیده اند. اسیدپاشى نه تنها به عنوان راهى براى وارد آوردن دردى جسمانى بر افراد استفاده شده بلکه جذابیت ظاهرى فرد را نیز از بین مى برد.
در میانه سده بیستم میلادى، در آمریکا و در پى سخت تر شدن قوانین فروش اسید و افزایش اختیارات زنان، استفاده از اسید به عنوان سلاح خشونت هاى خانگى رفته رفته کمرنگ شد. اما در اواخر سده بیستم و اوایل سده ٢١ میلادى اسیدپاشى در نقاط دیگر جهان رونق گرفت.
شاید کمتر کسی باشد که بداند مبدا اسید پاشی به روایتی اروپا و به روایتی دیگر امریکا بوده است.
گروهی از مورخین معتقدند پدیده اسید پاشی اولین بار در سال ۱۸۷۹ در فرانسه گزارش شد که در آن سال ۱۶ مورد اسید پاشی  که به آن vitriol” ” اطلاق می شد از سوی زنانی به صورت زنان دیگر ثبت شده است.
اما مورخی به نام “رابرت استف” اولین اسیدپاشی را به سال ۱۸۶۵ و توسط زنی به نام “مارگارت بویل” در فیلادلفیا، ایالت پنسیلوانیا، می‌داند.این جرمی رایج در امریکا بود و در اروپا نیز اتفاق می افتاد.
طبق اعلام ” اتحادیه نجات یافتگان اسید” ASTI سالانه ۱۵۰۰ مورد اسید پاشی در جهان رخ می دهد و بین ۷۵ تا ۸۰درصد قربانیان زنان هستند که ۳۰ درصد آنها زیر ۱۸ سال سن دارند.جف شاه مدیر اجرایی این نهاد معتقد است موارد بسیاری هم گزارش نمی شود.او می گوید:” بیشتر قربانیان به دلیل ترس از انتقام موارد را به پلیس گزارش نمی کنند”
علت اسید پاشی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است  ولی دلایل اصلی آن انتقام،شکست عشقی، اختلافات خانوادگی و حسادت ذکر شده است.
در میان کشورهای اروپایی بیشترین آمار اسید پاشی در بلغارستان، یونان و انگلیس گزارش شده است. همچنین گزارش ها نشان می دهد در ایتالیا هم اسید پاشی رو به افزایش است.
اما رسانه‌های غربی بیشتر از این که موارد اروپایی اسیدپاشی را گزارش کنند روی مناطق دیگر مانند جنوب آسیا و کلمبیا متمرکز شده اند.
***  اسیدپاشی در انگلیس
طی شش سال آمار اسیدپاشی و حمله با دیگر مواد سوزاننده در انگلیس سه برابر شده است.
اسید-پاشی
آمارهای سازمان  ملی بهداشت انگلیس نشان می دهد که در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی ۱۰۵ مورد “حمله با مواد سوزاننده” در این کشور رخ داده، اما این مقوله مواردی دیگری جز اسید را هم پوشش می دهد.
طبق اذعان مقاله‌ای در روزنامه گاردین، اسید پاشی در انگلیس رو به افزایش است.

کتی پایپر مدل انگلیسی که در سال ۲۰۰۸ توسط نامزد سابقش مورد اسیدپاشی قرار گرفت

آمارهای به دست آمده توسط گاردین نشان می دهد که سال گذشته میلادی ۲۱ مورد “پاشیدن مواد خطرناک” در دادگاه عالی انگلیس مورد بررسی قرار گرفته که این رقم ۴برابر آمار سال ۲۰۱۲ میلادی است که در آن فقط ۵ مورد گزارش شده بود.

وین اینگولد مرد ۵۶ ساله انگلیسی که در تابستان سال ۲۰۱۴ مورد اسیدپاشی قرار گرفت

طی سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ نهاد پیگرد سلطنتی ۶۳ مورد اسیدپاشی را مورد تحقیق و بررسی قرارداد که در ۲۰ مورد منجر به صدور حکم شد.
سال گذشته در مجموع ۱۳۰ نفر قربانی اسیدپاشی در انگلیس در بیمارستان درمان شدند.
نکته جالب این که در بیشتر موارد قربانیان مرد بوده اند. سال گذشته ۸۱ مرد قربانی حمله با مواد سوزاننده در بیمارستان مداوا شدند در حالی که تعداد زنان تحت درمان ۴۹ نفر بود.
*** اسیدپاشی در  آمریکا
اسید پاشی در امریکا هم قربانی می گیرد،ظاهرا علت اصلی اسید پاشی در این کشور “حسادت”، به زیر کشیدن رقبا  و مسائل خانوادگی است.

تانیا آرنولد زن ۲۹ ساله امریکایی که در سال ۲۰۱۴ هدف اسیدپاشی قرارگرفت و دچار سوختگی ۷۰ درصدی شد

“کیسی جوردن” جرم شناس امریکایی در مورد وقوع اسیدپاشی در امریکا در گفتگو با شبکه خبری  ان بی سی با اشاره به این که  ”حسادت” یکی از عوامل ارتکاب این بزه است، گفت اگرچه ما در سال های گذشته مواردی از اسیدپاشی را در امریکا داشتیم اما موارد بسیار معدودی رسانه ای شده اند. باید توجه کافی به این موضوع شود تا نشان داده شود این موضوع در حال تبدیل شدن به معضل است.”

بتانی استورو ۲۸ساله از واشنگتن که در سال ۲۰۱۰ مورد اسیدپاشی قرار گرفت اما بعد مدعی شد که خودزنی کرده است.

دری ولارد زن ۲۱ ساله امریکایی تابستان سال ۲۰۱۰ مورد اسیدپاشی قرار گرفت.

در امریکا موارد عجیبی مانند حمله پدر خانواده به دختر خود با اسید هم گزارش شده است. به عنوان نمونه در سال  ۲۰۱۲ در نیویورک پدری به صورت و بدن دختر خود اسید پاشید.
*** اسیدپاشى ها در ایتالیا نشان از فرهنگ کهن خشونت علیه زنان در اروپا دارد
در سال ٢٠١٣، “وانیا دل کول” ٣١ ساله، در آپارتمان خود در ویچنزا را گشود، دو مرد وى را به داخل ساختمان هل داده و بر روى بدن وى اسید ریختند. این زن در سال ٢٠٠٢ توسط یکى از دوستانش مورد تجاوز جنسى قرار گرفته بود. مجرم که تنها کمتر از چهار سال را به جرم این عمل در زندان گذرانده بود پس از آزادى دست به تکرار جنایات خود زد.
تراژدى بزرگتر این است که این حمله سومین مورد از نوع خود در طول یک ماه بوده است. چند روز پیش از حادثه قبلى، یک زن باردار در پارکینگ کلینیک زنان در میلان ایتالیا هدف حمله اسیدپاشى قرار گرفت و بینایى چشم چپ خود را از دست داد.
درست در همان ماه، سه مرد به زور وارد منزل “لوچیا آنیبالى”، وکیل ٣۶ ساله شدند و بر روى صورتش اسید پاشیدند. این مردان توسط پلیس ایتالیا دستگیر شدند و پس از یک هفته مشخص شد که نامزد سابق وى که خود نیز وکیل بوده، افرادى را براى انجام حمله استخدام کرده است.
اسیدپاشى در ایتالیا بخشى از فرهنگ خشونت خانگى علیه زنان در ایتالیا به شمار مى رود. بیش از ۶ میلیون ٧۴٣ هزار زن، یعنى از هر سه زن یک نفر در این کشور قربانى خشونت خانگى بوده است.
علیرغم اینکه جنایات علیه زنان توجه مرد ایتالیا را به خود جلب کرده اما به نظر مى رسد این دست حوادث همچنان رو به افزایش خواهد بود. بحران هاى سیاسى پى در پى در این کشور بدین معنى است که برنامه هایى مانند مبارزه علیه خشونت خانگى به سرانجامى نخواهد رسید.
*** بلژیک
سال ۲۰۰۹ خبر وحشتناکی در روزنامه‌‌های بلژیکی منتشر شد؛ خبر اسیدپاشی به یک زن ۴۵ ساله؛ در این حادثه دلخراش فرد مهاجم چندین بار روی صورت این زن اسید پاشید. نام این زن پاتریشیا لوفرانس است. او که زمانی مادری زیبا و مهربان برای سه فرزندش بود حالا می‌گوید که هر کسی که برای اولین بار او را می‌بیند فکر می‌کند که​ او یک هیولاست!
سه سال پیش از آن، ریچارد ریمز، ​مردی که به پاتریشیا علاقه داشت جلوی در خانه​اش اسیدی را که از قبل تهیه کرده بود به صورت او پاشید. حالا سه سال از آن روزها گذشته و پاتریشیا بعد از گذراندن این روزهای سخت، برای نخستین بار در گفت​وگو با روزنامه​‌ها از آن حادثه وحشتناک صحبت می‌کند. او می‌گوید که اسید نه تنها صورت پاتریشیا را در خود حل کرد بلکه احساسات او را هم برای ادامه زندگی متلاشی کرد و حالا او از زندگی هراس دارد.سال ۲۰۰۹ بود که صدای فریادهای زنی از خانه‌ای در حومه شهر سنت جان مولنبیک بلژیک به گوش می‌رسید: «سوختم، سوختم».
ریمز نه یک بار بلکه چندین بار به صورت پاتریشیا اسید پاشید و در نتیجه این حادثه بافت بینی و پلک چشمان پاتریشیا به طور کلی از بین رفت. همچنین او یک انگشت و بینایی یکی از چشمان خود را از دست داد و یکی از گوش‌‌هایش هم برای همیشه ناشنوا شد. اما این فقط بخشی از آسیب‌‌های جدی وارد شده به پاتریشیا بود.
پاتریشیا در خطر مرگ قرار داشت زیرا اسید تا قلب و شش‌‌های این زن نیز نفوذ کرده و ​آنها  را سوزانده بود.  او پس از انتقال به بیمارستان در بخش مراقبت‌‌های ویژه بستری شد و پزشکان درمان وی را آغاز کردند.
ریچارد ریمز
پاتریشیا در این مدت تحت ۸۶ عمل جراحی قرار گرفت و همچنین ۳۰ پیوند پوست به او زده شد.
حالا چند سال از آن ماجرا می‌گذرد و پاتریشیا همچنان با دردهای مزمن خود سر می‌کند.
*** کانادا
“کارمن بلاندین ترلتون” زن ۴۴ ساله کانادایی و مادر دو کودک، به صورت عمومی برای اولین بار پس از پیوند صورت خود سخنرانی کرد، این امر درست شش سال پس از آن صورت گرفت (در سال ۲۰۱۳) که همسر سابقش با اسید به وی حمله کرد که در نتیجه این زن نابینا شد و صورتش از شکل افتاد.
پیش از آن نیز ۵۵ عمل جراحی بر روی وی انجام شده بود.
*** بنگلادش و هند
در بنگلادش پس از سال ۱۹۹۹ سه هزار مورد اسیدپاشی گزارش شده که اوج آن در سال ۲۰۰۲ بود که ۲۶۲ مورد به ثبت رسید.از سال ۲۰۰۲ آمارها کاهش یافت ودر سال ۲۰۱۱ میلادی به ۹۱ مورد رسید.در این کشور ۸۲درصد قربانیان زنان هستند.
در بنگلادش در سال ۲۰۰۲ میلادی ۴۹۲ مورد اسیدپاشی گزارش شده بود اما با اعمال قوانین سفت وسخت و تشدید مجازات ها این تعداد سال گذشته به  ۷۵ مورد رسید.
در هند نیز ۷۲درصد قربانیان اسیدپاشی زنان هستند. هند یکی از بالاترین میزان اسیدپاشی ها را در جهان دارد.اتحادیه مذکور تخمین می زند سالانه ۱۰۰۰ مورد اسید پاشی در این کشور اتفاق می افتد.
اسیدپاشی در جنوب آسیا رواج بیشتری دارد.علاوه بر هند در افغانستان هم اسیدپاشی زیادی وجود دارد اما آمارهای رسمی موجود نیست.در پاکستان هم موارد زیادی از اسیدپاشی وجود دارد.
در پاکستان هم سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ مورد اسید پاشی گزارش می شود.پاکستان هم قوانین سفت و سختی اعمال کرده است و در سال ۲۰۱۱ تعداد گزارش ها ۳۰۰ درصد افزایش داشت.
این مسئله فقط در جنوب آسیا نیست، در کلمبیا هم سال ۲۰۱۲ میلادی ۱۵۰مورد اسیدپاشی به ثبت رسید.
*** سخن پایانی
همانطور که می‌بینیم در آمارهایی که نهادها و سازمانهای خارجی از آسیا ارائه کرده اند نامی از ایران به عنوان کشوری که دارای موارد اسیدپاشی چشمگیری باشد دیده نمی شود، اما از کشوری مانند انگلیس نام برده می شود اما حالا چه می شود که نام ایران از سوی رسانه های معاند با آب و تاب مرتبا اعلام می‌شود و هیچ اشاره‌ای به تعداد اسیدپاشی در انگلیس و اروپا نمی‌شود؟
پاسخ این سئوال کاملا ساده است. پاسخ را باید در اهداف و مقاصد سیاسی رسانه های خودفروخته جستجو کرد. آنها تلاش دارند جمهوری اسلامی را خشن(!) معرفی کنند و از “نمد اسیدپاشی  کلاهی برای خود ببافند” !
همین تبلیغات منفی  علیه جمهوری اسلامی ایران و همنوایی برخی وابسته های غربی در داخل باعث شده تا تصور شود اسیدپاشی فقط در ایران اتفاق می افتد و کسی از ده ها مورد اسید پاشی در انگلیس و اروپا چیزی نداند. جستجو در اینترنت برای یافتن آمارهای دقیقی از قربانیان اسیدپاشی در غرب هم نتیجه ای ندارد زیرا رسانه های غربی تمایلی به گزارش آنها ندارند و ترجیح می دهند موارد داخلی را گزارش نکنند.

نظرتان را ارسال کنید.

اَللّهُمَّ
كُنْ لِوَلِيِّكَ
الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ
صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ
في هذِهِ السّاعَه وَفي كُلِّ ساعة
وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً
وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ
طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها
طَويلا

چه انتظار عجيبي !
تو بين منتظران هم عزيز من چه غريبي!
عجيبتر كه چه آسان نبودنت شده عادت !
چه بي خيال نشستيم !
نه كوششي نه وفائي.
فقط نشسته و گفتيم:
خداكند كه بيائي ...
rss
rss


سکوت دل، گاه نوشته های یک منتظر ظهور است.

حق کپی‌رایت برای سکوت دل محفوظ است.