logo
 • چه جمعه هاكه يك به يك غروب شد نيامدي

  چه بغضها كه در گلو رسوب شد نيامدي

  براي ما كه خسته ايم ودل شكسته ايم، نه / ولي براي عده اي چه خوب شد ، نيامدي/ تمام طول هفته را به انتظار جمعه ام / دوباره صبح، ظهر، نه / غروب شد ، نيامدي.

 • السلام عليك ياأباعبدالله

  وعلي الارواح التي حلت بفنائك عليكم مني جميعا

  سلام الله أبدا مابقيت وبقي الليل والنهار ولاجعله الله آخر العهد مني لزيارتكم

۰
سید پیام
۱۹دی

 سمیناری با حضور بیش از هزار کارشناس در حوزه ی اقتصادی در تهران برگزار شد که سخنران اصلی آن رئیس جمهور محترم بودند. علت برگزرای چنین سمیناری قطعا” بحث و بررسی پیرامون اقتصاد کشور و فرصتها و چالشهای پیش روی آن بخصوص در شرایط خاص اقتصاد جهانی و بحث تحریمها بوده است. لیکن ذکر چند نکته را در این مورد لازم دانستیم.

 • اصولا” در کشور ما بحث برگزاری سمینارها و کنفرانس های متعدد در موضوعات مختلف تبدیل به نوعی فرهنگ رایج شده که علیرغم فراوانی حاصل چندانی هم ندارد! در حدی که موجبات نارضایتی امام خامنه ای را هم فراهم آورده! اینکه سمیناری برگزار شود و در مورد موضوعی که همگان از کم و کیف آن مطلع هستند عده ای بعنوان کارشناس و متخصص دور هم جمع شوند و حرفهای تکراری بزنند اصولا” مشکلی از کشور حل نخواهد کرد. در اینکه کشور مشکلات عدیده ای در زمینه های مختلف دارد بحثی نیست ولی راه حل مشکلات و معضلات حرف زدن نیست بلکه عمل کردن است.
 •  در این سمینار نه تنها حرفهای تکراری زده نشد بلکه اتفاقا” سخنان رئیس مجهور محترم بسیار جالب و حتی جدید بود! بطوری که تعجب همگان را برانگیخت! با مرور به سخنان ریاست محترم جمهور که در اکثر سایتها و خبرگزاری ها موجود است به نظر می رسد که اصولا”‌این کنفرانس برگزار شد تا ایشان حرفای جدیدی بزنند! حرفهایی که لزوما” از جنس اقتصادی هم نبود بلکه بیشتر سبقه سیاسی داشت!
 • شخصا”‌از فرمایشات ایشان اینگونه برداشت کردم که ایشان _و به طریق اولی مشاورین محترمشان_ همچنان در فضای انتخاباتی باقی مانده اند و تصور میفرمایند که هنوز در فضای تبلیغاتی هستیم. لذا لازم میدانند که سخنانی شعاری و غیر مستند بر زبان بیاورند و به فضاسازی سیاسی بپردازند و سعی در فرافکنی مسایل نمایند.

حسن روحانی

 • جناب رئیس جمهور در سخنان خود فرمودند: تیتر آن شرایط رکود تورمی است که شاید تیتری گویا برای وضعیت اقتصاد کشور باشد…..‌همچنین کشور از لحاظ تورم از مرز ۴۰ درصد عبور کرده بود و اینکه کشور از لحاظ بازار پولی و شرایط ارزی در یک تلاطمی قرار داشت که پیش‌بینی آینده را دشوار می‌کرد…… شرایط کشور اینگونه بود که دولت دارای بدهی‌های هنگفتی به نظام بانکی، به پیمانکاران و شرکت‌های متنوع داشت و اینکه دولت در شرایطی بود که از لحاظ روابط و سیاست خارجی فروش آنچه که می‌خواست بفروشد و خرید آنچه که می‌خواست بخرد با مشکلات توأم بود که شما نیز آن را در زندگی خود مشاهده می‌کردید…..ما در زمینه اشتغال مشکلات فراوانی داشتیم و اگر بخواهیم کل مبحث اشتغال را در بازه زمانی ۱۰ ساله از سال ۸۴ تا ۹۳ بررسی کنیم شاغلین کشور از ۲۰.۶ میلیون به ۲۱.۵ رسیده است….. این وضعیت نشان می‌دهد اقتصاد ما اشتغالزا نبوده و حال باید ببینیم مشکلات این اقتصاد چه بوده است…..با اینکه در یک دورانی در دهه ۸۰ خصوصا در نیمه دوم آن وضع درآمد ارزی ما بسیار خوب بود اما بین سال‌های ۸۵ تا ۹۰ اشتغال خالص ما تقریبا صفر است. این نشان می‌دهد که با فروش نفت و درآمد ارزی هم مشکلات ما حل نمی‌شود…..بزرگترین مشکلی که ما در روز اول داشتیم عدم استفاده و بهره‌برداری از نظرات کارشناسی بود و این مهمترین معضل در بحث اقتصاد بود. هر چندبیش از یکسال از انتخابات گذشته ولی رئیس جمهور محترم همچنان اصرار دارد که مانند فضای انتخاباتی به تخریب عملکرد دولت قبلی بپردازد. البته این نکته که دولت قبل و اصولا” دولتهای گذشته مصون از خطا و اشتباه نبودند مورد قبول همه هست لیکن این روند سیاه نمایی تا کی باید ادامه یابد؟ آیا بهتر نیست درکنار بیان نکات منفی و نقطه ضعفهای دولت قبل اشاره ای هم به عملکرد مثبت آنها داشته باشیم تا فضای امید در بین مردم زنده شود؟
 • در ادامه ی فرمایشات رئیس جمهور محترم به نکته عجیبی برمیخوریم! ایشان ناگهان و بدون هیچ زمینه ای به بحث رفراندوم اشاره میکنند! بحثی که هیچ سنخیتی با جلسه ی در حال برگزاری ندارد! به نظر شما در حوزه ی اقتصاد در مورد چه موضوعی میشود همه پرسی کرد؟؟ مثلا” همه پرسی برای کاهش میزان نرخ سود بانکی! آیا چنین موضوعاتی برای برگزاری همه پرسی منطقی ست؟ ریاست محترم جمهور و مشاوران ایشان لطفا” پاسخ بدهند که اگر قرار باشد در حوزه اقتصادی همه پرسی برگزار کنیم موضوع این همه پرسی دقیقا” چه باید باشد؟؟ همه پرسی ینی نظرخواهی عمومی از مردم در مورد موضوع خاصی. با توجه به تخصصی بودن و گشتردگی موضوع اقتصاد و عدم تخصص اکثریت قریب به اتفاق مردم در این زمینه اصولا” چنین عملی محال است. مضافا” اینکه اگر قرار باشد هر مسئله ای را به همه پرسی عمومی بگذاریم اصولا” فرآیند قانونگذاری در کشور چه معنیب خواهد داشت؟ نکته مهتر اینکه اگر برگزایر همه پرسی به سنت تبدیل شود از فردا هر گروهی خواهان برگزراری همه پرسی در فلان و بهمان موضوع خواهد شد. واین مطلب اصولا” به ضرر امنیت نلی ماست! البته شخص رئیس جمهور محترم خود در زمینه امنیت ملی متخصص هستند و قطعا” این نکته را میدانند! از طرفی ایشان به فرموده خودشان حقوقدان هستند پس لاجرم از قوانین بخصوص قانون اساسی کشور قطعا” مطلع هستند! ریاست محترم جمهوری قطعا” اصل پنجاه و نهم قانون اساسی را مدنظر داشته اند که در آن به بحث برگزاری همه پرسی عمومی در موضوعات بسیار مهم می پردازد لیکن در همان ماده اشاره شده است که این درخواست باید به تصویب دوسوم اعضای مجلس شورای اسلامی برسد و قطعا” بعد از تصویب به عنوان مصوبه مجلس باید به تأیید شورای محترم نگهبان برسد! بعید است که جناب رئیس جمهور این مورد ذیل اصل پنجاه و نهم را به دقت مطالعه نکرده باشند! منظور ما اینست که بحث رفراندوم اگر چه بحثی قانونی و شفاف است لیکن در چنین مراسمی نه تنها هیچ توجیه منطقی ندارد بلکه کاملا”‌به مشوش شدن فضا می انجامد! کمااینکه هم اکنون نیز در جامعه سولات متعددی به وجود آمده است! که مهمترین آنها این سوال است: رفراندوم در چه مورد؟؟؟
 • علیرغم تلاش زیادی که برای خوشبین بودن به سخنان رئیس جمهور محترم میکنیم به نظر میرسد تنها جواب به سوال فوق این است که جناب رئیس جمهور با طرح بحث رفراندوم سعی در ایجاد فضایی داشتند تا دوستانشان بتوانند در آن به بحث و تبیین موضوع جدیدی بپردازند تا ذهن جامعه مدتی درگیر آن باشد! معالا” با توجه به نامشخص بودن اصل توافقات هسته ای و از طرفی خیانت آشکار طرف غربی بخصوص آمریکا به توافقات ادعایی که با تصویب تحریمهای جدید صورت گرفته! همچنین اتفاق اخیری که در بازار نفت افتاده و مقامات آمریکائی رسما” اعلام کردند که در توافق با عربستان بهای نفت برای ضربه زدن به اقتصاد ایران و روسیه کاهش پیدا کرده است جناب رئیس جمهور و تیمشان نیاز به فضایی برای بحث دارند تا اذهان عمومی از این گردابی که با خوشبینی مفرط و غیر منطقی دولت تدبیر و امید منحرف شده و به موضوع دیگری بپردازند!
 • پس از سخنان رئیس جمهور محترم دستگاه تبلیغاتی حامیان دولت تدبیر و امید به تبیین و تفسیر این موضوع از دید خود پرداختند که در اکثر موارد دو نکته را برای همه پرسی تعیین نموده اند: ۱- انرژی هسته ای ۲- رفع حصر سران فتنه
 • در حالیکه مدتی ست بحث رفع حصر سران خائن فتنه ۸۸ در محافل متعدد حامی فتنه در جریان است و از طرفی رئیس جمهور محترم نیز در مناسبات مختلف بطور تلویحی اعلام کرده که بحث رفع حصر که از وعده های انتخاباتی ایشان بوده است را پیگیری میکند مشاهده میشود که پس از سخنان ایشان بوقهای تبلیغاتی جبهه داخلی و خارجی حامیان فتنه به کار افتاده اند و مدام مطرح میکنند که موضوع رفع حصر میتئاند به عنوان موضوعی بسیار مهم به همه پرسی گذاشته شود! از طرفی جبهه خوش باوران و مدافعان توافق هسته ای نیز بحث لزوم یا عدم لزوم پیگیری مطالبات هسته ای را عنوان مفیدی برای بحث همه پرسی مطرح نموده اند! ینی اینکه از مردم پرسیده شود که آیا ما انرژی هسته ای میخواهیم یا خیر؟؟ البته بنده به شخصه از مدافعان این نکته هستم که در مورد هر دو مطلب فوق به نظر مردم مراجعه شود!! چون مردم همیشه در صحنه و وفادار به نظام و انقلاب نشان داده اند که در بحث فتنه و همچنین بحث هسته ای کاملا” برخلاف جهت فکری دوستان مدبر و امیدوار فکر میکنند!! لیکن بازی آغاز شاده توسط دوستان مدبر و امیدوار را بازی خطرناکی میدانم! چون اگر قرار باشد برای هر موضوعی که سازوکارهای رسمی و قانونی برای آن مشخص شده دست به برگزاری همه پرسی و اردوکشی بین مردم بزنیم آنوقت چیزی که به حراج گذاشته خواهد شد امنیت ملی ماست! جناب رئیس جمهور محترم خیلی بهتر از همه ی ما میدانند که بحث حصر سران فتنه مصوبه شورای عالی امنیت ملی ست! که اتفاقا” رئیس آن نیز شخص رئیس جمهور هست. لذا ایشان بهتر از هر کسی میتواند نسبت به رفع حصر سران فنته اقدام کند! مگر اینکه بپذیریم شورای عالی امنیت ملی و شخص رئیس جمهور به دلیل مدارک و مستندات موجود که اثبات کننده جرم سران فنته است از رفع حصر آنان خودداری میکند!

کلیدساز

 • البته نکات گفتنی فراوانی در مورد بیانات جناب رئیس جمهور هست لیکن قصد اطاله کلام نداریم. فقط به فراخور وظیفه ی شرعی و اجتماعی خود چند تذکر عرض کنیم. البته قبلش باید به استحضار برسانیم که ما نه سواد درست و حسابی داریم و نه شناسنامه مان به افتخار آقازادگی مزین است! ما فرزندان پابرهنه حضرت امام خمینی (ره) . مریدان بی سواد ولی باصفای حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) هستیم! لازم دیدم خودم رو معرفی کنم تا دوباره بحث انتقاد افراد بی هویت از دولت پیش نیاد! جناب رئیس جمهور محترم میخواهم به شما عرض کنم که انتخابات تمام شده است! و قطعا” فضای رقابت هم تمام شده! حال نمیگوئیم که فرصت صد روزه ای که خودتان وعده کرده بودید هم تمام شده ولی این نکته را تذکر میدهیم که مرد همچنان منتظر و چشم براه دیدن نتایج اقدامات دولت تدبیر و امید هستند! اینکه آمارها نشان ازی کنترل دولت بر آشفته بازار اقتصاد دارد حرفی ست ولی این نکته که مردم نتایج ایم کنترل را هنوز در زندگی خود ندیده اند واقعیت رددناکی ست! رئیس جمهور محترم لطفا” بپذیرید که مردم فقط همان مشاوران و نزدیکان شما نیستند که درد همه پرسی و یا رفع حصر فتنه گران و خائنین داشته باشند! عموم مردم چشم امید به وعده های شما داشته اند!سعی کنید این امید را از بین نبرید که تنها خود متضرر خواهید شد! و…

والسلام

نظرتان را ارسال کنید.

اَللّهُمَّ
كُنْ لِوَلِيِّكَ
الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ
صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ
في هذِهِ السّاعَه وَفي كُلِّ ساعة
وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً
وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ
طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها
طَويلا

چه انتظار عجيبي !
تو بين منتظران هم عزيز من چه غريبي!
عجيبتر كه چه آسان نبودنت شده عادت !
چه بي خيال نشستيم !
نه كوششي نه وفائي.
فقط نشسته و گفتيم:
خداكند كه بيائي ...
rss
rss


سکوت دل، گاه نوشته های یک منتظر ظهور است.

حق کپی‌رایت برای سکوت دل محفوظ است.